• 0

  Sürtünmesiz ortam yaparsak eğer ışık hızını geçebilirmiyiz ?

  Omer Vkv 26 Şubat 2016
 • 0
  Sürtünmesiz ortam (Gerçek anlamda sürtünmesiz ortam) bize sadece çok yüksek verimlilik vaat eder. Eğer bir makinenin iç dirençlerini ve dış ortam direncini tamamen yenmeyi başarırsanız, en büyük iki verim düşmanı olan ısı ve sesi bertaraf etmiş olursunuz ve verim ciddi anlamda yükselir. Ancak verimi %100 dahi yapsanız sadece bu 10 birim enerji verip 10 birim istediğiniz işi almanızla sonuçlanır. Ancak ışık hızına ulaşmayı imkansız kılan şey bu değil. Hız zamandan bağımsız değil. Hız ve zaman birbirine bağlı. Birisi artarsa diğeri azalıyor. Basitçe tüm evren bu denge üzerinde kurulu. İki değerden birisi artarsa diğeri azalır. Ancak ışık hızı olan saniyede yaklaşık 300 bin km bizim için üst değer. Ayrıca elimizdeki "iş" sağlayan birimin toplamı. Mesela bir otomobilin "125 beygir gücü" diye nitelediğimiz iş yapabilme gücü gibi. Ancak bizim bildiğimiz bu 125 beygir gücü olan değil de, bu gücün sonucunda ortaya çıkan ürün. Tıpkı bir otomobilin 200 km/s sürat yapması gibi. Otomobil 200 km/s sabit hızla gidiyor ama bunu sağlayan gücün ne olduğu ve ne kadar olduğu konusunda fikrimiz olmadığını düşünün. Neyse konu karışmasın, ışık hızına yaklaştıkça (Teorik olarak 20 km/s hızla ilerlemeniz bile ışık hızına yaklaşmanız demektir ya, her neyse) zaman yavaşlamaya başlar. Ancak düşük hızlarla hareket ederken hareket için aktardığınız enerjinin büyük bir kısmı harekete harcanırken çok küçük bir miktar zaman yavaşlar. Işık hızına yaklaştıkça harcadığınız enerji hızlanmanızdan ziyade, zamanı daha fazla yavaşlatmaya başlar (Sizin algınıza göre zaman normal akar ancak çevrenizdeki her şey hızlanmaya başlar) Siz enerjiyi ne kadar artırırsanız artırın ışık hızının %99,999...999'luk bir dilimine kadar çıkarsınız ancak harcayacağınız her bir enerji parçası sadece virgülden sonraki 9 sayısını artırmaya yarayacaktır. Ancak harcadığınız her bir enerji parçası zamanı neredeyse birebir yavaşlatacaktır (tıpkı düşük hızlarda enerjinin büyük çoğunluğunun hızı artırması gibi). Bu yüzden ışık hızını aşmak mümkün değildir. Zira hızınızı ışık hızının %100.00'ı yapmayı başarırsanız zamanı tamamen durdurmuş olursunuz (Siz ışık hızının %99'undayken zaman %1 hızla akıyor kabul edebiliriz). Zaten siz bunu sağlayana kadar muhtemelen evrenin tüm geleceğini görmüş olursunuz. Zaten ışık hızının %100.00'ına ulaşmanız mümkün de olmayacağı için zamanda ileriye gitmiş olacaksınız. Sanırım durum böyle işliyor ben de tam bilmiyorum.
  Mustafa Okat 26 Şubat 2016
 • 0
  Uzayda zaten sürtünmesiz ortam var. Işık hızını bildiğimiz şekilde hızlanarak aşabilmemiz mümkün değil. Bunun en temel sebeplerinden biri atomları bir arada tutan elektromanyetik kuvvet ve atom çekirdeğini bir arada tutan güçlü kuvveti taşıyan parçacıkların ışık hızında hareket etmesidir.bir uzay gemisinin ışık hızında gitme ihtimali yok çünkü atomlararsı ve atom çekirdeğini tutan kuvvetler ışık hızında kuvvet taşıyamayacakları için gemiyi oluşturan tüm parçacıklar, atomaltı parçacıklarına kadar dağılır ortada enerji hariç madde kalmaz. Zaten ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşladığını bliyoruz. Işık hızına ulaştığımızda zaman tamamen durmuş olur. Tek parça halinde kalsak bile uzay zaman durduğu için uzay gemisinin motorları durur, hücrelerimiz durur, beynimiz durur, hiçbir şey çalışmaz.
  Mehmet Ali 26 Şubat 2016
 • 0
  Uzay'ın bile sürtünmesi var. Bırakın serseri toz parçacıklarından kaynaklananı, kuantum alanlarından kaynaklanan bir yoğunluğu ve ağırlığı var. (kaynak Frank Wilczek )

  Ancak "ışık hızı sınırı" olayı farklı bir şey, nedeni sürtünme değil. İvmelenen kütlenin kendi oluşturduğu bir engel. İvmesi artıkça, engelde güçleniyor. Nedeni için bir çok farklı açıklama bulmanız mümkün. Kafanıza yatan bir tanesini kabul edersiniz. Yeterki dayanakları sağlam olsunç
 • 0
  Yorumlarınız için teşekkür ederim
  Omer Vkv 27 Şubat 2016
 • 0
  Özel göreliliğe göre bu imkansız olması gerek.
  Ismail Uçuran 27 Şubat 2016
 • 0
  Özel göreliliğe göre bunun imkansız olması gerek.
  Ismail Uçuran 27 Şubat 2016
 • 0
  ya biz başkaları bakımından ışık hızında yaşıyorsak !!
  cengiz akat 05 Mart 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.117 soru

30.753 cevap

30.785 kullanıcı

Giriş Yap