• 0

  dinazorlar. meteor çarpmasıyla yok olmadılarmı. evrim nasıl gerçekleşti

  Süleyman Yılmaz 12 Şubat 2016
 • 0
  inozorlar meteor çarpması ile yok olmasalardı günümüzde memeli grubuna mensup olan insanlar değil de kertenkele türünden dev dinozorlar dünyada hüküm sürecekti... böylece güç ön plana çıkacak akıl etme ve düşünme becerisi zayıf canlılar evrimleşecekti... yani insan gibi düşünebilen varlıkların evrimleşerek ortaya çıkması çok daha uzun sürecekti... meteorun dünyaya çarpması sadece ilkel mantıkta ve pratik düşünebilen canlıların hayatta kalmasını sağladı... meteor da evrimleşme sürecinde büyük rol oynadı... sadece meteor çarpmasıyla değil daha öncesinde de bir çok kez böyle büyük felaketler dünya canlılarının başına geldi... canlılığın bu günkü şeklini almasında bu olaylar fazlasıyla etkili oldu...
  Doğukan Şimşek 12 Şubat 2016
 • 0
  Dinozorlar meteor çarpması ile yok olmasalardı günümüzde memeli grubuna mensup olan insanlar değil de kertenkele türünden dev dinozorlar dünyada hüküm sürecekti... böylece güç ön plana çıkacak akıl etme ve düşünme becerisi zayıf canlılar evrimleşecekti... yani insan gibi düşünebilen varlıkların evrimleşerek ortaya çıkması çok daha uzun sürecekti... meteorun dünyaya çarpması sadece ilkel mantıkta ve pratik düşünebilen canlıların hayatta kalmasını sağladı... meteor da evrimleşme sürecinde büyük rol oynadı... sadece meteor çarpmasıyla değil daha öncesinde de bir çok kez böyle büyük felaketler dünya canlılarının başına geldi... canlılığın bu günkü şeklini almasında bu olaylar fazlasıyla etkili oldu...
  Doğukan Şimşek 12 Şubat 2016
 • 0
  (Aslında o dinazor ardıllarının hala aramızda, bir primatmış gibi yaşadığını düşünüyorum. )
  Evrim; ana hattı ile "şartlara uyumdur." Tür ve cins çeşitliliği de bunun bir parçasıdır. Canlının temel içgüdüsel amacını, bilgiyi iletmek (DNA'lardaki) olarak ele alırsanız, tür çeşitlemesi; değişen koşullarda bile bilginin devamını garantiye almak oluyor.
  Meteor, dünyanın şartlarını değiştirdiğinde, küçük yapılı, (az kalori ihtiyacı olan), tür ve cins çeşitliliği fazla ya da müsait (değişen şartlara uyum yeteneği bireylerle genlerini sürdürecek) canlılar hayatta kaldı. Dinazorların soyu bile kurumadı, kuşlar olarak devam ettiler. Bu verilmiş bir yetenek midir? Yoksa doğanın, doğal bir yapısı mıdır? Bilemem. (Belki de insan için önceden yapılmış hazırlık planın parçası da olabilir, bilgi sürekliliğinin doğal bir parçası da)... Her durumda evrim dediğimiz, "şartlara uyum için değişim" var. Kimileri hızlı (mesela 10 bin yılda insan eliyle Kurtların, 450 cins köpeğe dönüştürülmesi gibi) kimileri yavaş .... Sonuçta, her canlının doğanın düzeninde ve dengesinde bir işlevi var. O canlı giderse, başka bir canlı o işlevi yerine getirecek şekilde yapılanıyor. Önemli soru şu; eğer bir canlı türü aniden kalkarsa, dünya nasıl olur ? Eğer hiç bir şey değişmeyecekse o canlı gereksizdir. Daha iyi olacaksa, o canlı gerçekten gereksizdir. ama dünya üzerindeki hayat yıkıma uğrayacaksa, o canlı ya da işlevi hayatidir. (Karıncalar ya da arılar bir anda yok olsa ne olur? İnsanlar yok olsa ne olur?)
 • 0
  meteor çarpması ile oluşan volkanik küllerin atmosferi kaplaması ile havanın çok ısınmasından yok oldular.. fakat %99 kadarı. o dönemde dünyada yaşayan canlıların %90 nı yok oldu. dinozor soyundan gelen ve baktığımız da onları andıran hayvanların aslında doğal süreçte yok olmayanların evrime ayak uydurmuş hali.
  Uğur Karakurt 16 Şubat 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.074 cevap

30.542 kullanıcı

Giriş Yap