• +1

  Göreli kütle nedir? Bütün cisimlerin ve parçacıkların göreli kütlesi var mıdır?

  Mehmet Ali 11 Şubat 2016
 • 0
  0Görelilik ayrıca hiçbir maddenin ışığın hızına ulaşacak şekilde hızlandırılamayacağını söyler.
  Cisimler hızlandıkça kinetik enerjilerinin bir kısmı kütleye dönüşür, durağan kütleye sahip cisimler hiçbir zaman ışık hızına erişemeyecekleri Parçacık hızlandırıcılardaki hızlandırma deneylerinde bugüne kadar kütlesi olan hiçbir cisim, atom veya elektron, ışık hızına çıkarılamamıştır. Hız arttıkça kütlesi de arttığı için ivmelendirilmesi zorlaşmaktadır.
  burada artan kütle göreli kütle olmalı
  http://www.quantonics.com/Quantonics%20Site%20GIFs/Relativistic_Mass_Equation.gif
  formul bu bak türkçesine sanırım cevap olur
  tunahan teker 12 Şubat 2016
 • 0
  Göreli kütle hızla alakalı mıdır? Bu formüldeki v değeri yerine 0 koyarsak m=m0 çıkıyor. Bunun anlamı nedir? Işık hızında hareket eden parçacıklar, örneğin fotonların göreli kütlesi var mıdır?
  Mehmet Ali 12 Şubat 2016
 • 0
  fotonların kütlesi yok Mo yerine o yaz yine 0 olur yani göreli kütlesi yoktur.ayrıca hızlanan cisimlerin göreli kütlesi olur
  tunahan teker 12 Şubat 2016
 • 0
  Nasıl sıfır buldun? v yerine c yazmadın mı?
  Mehmet Ali 12 Şubat 2016
 • 0
  senin dediğin kütlesi olan bir şey için geçerli eğer öyle olursa göreli kütlesi sonsuz olur ancak fotonun kütlesi yoktur saf enerjidir sıfır yazdığım cismin ilk kütlesi yani fotonun kütlesi
  tunahan teker 12 Şubat 2016
 • 0
  M0 yerine 0 yazdık zaten:) Göretli kütle 0/0 çıkıyor yani sonsuz. Fotonlar için bu formülü kullanamayız.
  Mehmet Ali 12 Şubat 2016
 • 0
  tamam o zaman haklısın yanlış anlaşılma olmuş :D
  tunahan teker 12 Şubat 2016
 • 0
  Açıklama sorusu: Dönen dev bir disk düşünün... Siz de bunun ortalarındasınız. Disk sabit bir açısal dönme ile dönüyor. Diskin bir su kazanı gibi olduğunu düşünün. Ayağınızın altında da özel bir tartı var. Sizin hareketinizle o da hareket ediyor ama, suyun direnci nedeniyle (arka tarafında yüzey alanı çok geniş olsun) çok yavaş değişiyor. Disk/kazan döndükçe, size kıyıya yaklaştıkça tartının değeri nasıl olur? ( Yerçekimi ihmal edilmiştir. sistemi boş uzayda düşünebilirsiniz.)
 • 0
  Hiç bir şey anlamadım desem yeridir. Yer çekimsiz ortamda tartı ne işe yarar? Yer çekimsiz ortamda dönen bir diskin üzerinde nasıl yürünebilir? Su kazanından kasıt nedir?
  Mehmet Ali 14 Şubat 2016
 • 0
  O zaman: Uzay istayonundasınız ve tüm istasyon su ile dolu. (Ya da aynı yoğunluğu-basıncı sağlayacak bir gaz) Tartı uzay istasyonunun dönme eksenine dik şekilde. Sabit değil. Desteğini ortamdan (su'dan veya gazdan alıyor). İstasyonun rotasyonu da dakikada 4 devir (yaklaşık olarak merkezle, dış kenar arası orta mesafe de 1 g)....
  Şimdi düşünün.... Merkeze yaklaştıkça kütleniz azalır. Dışa doğru yaklaştıkça artar. Madde miktarı değişmez ama kütle değişir. Bu bulunduğunuz "koordinatlara ve hızınıza göre" veya "istasyona göre", göreli kütlenizdir.

  Şu an sahip olduğunuz gerçek kütle ne? Dünyanın rotasyonu, dünyanın kütleçekimi, güneş sisteminin ve samanyolunun hareketlerini ve evrenin genişlemesini düşünün. Bunlardan biri bile değişse, sizce kütleniz değişir mi, değişmez mi? (Bence değişir)
 • 0
  Erkan Bey,
  Sizin bahsetmiş olduğunuz konu göreli kütle değil. Siz merkez kaç kuvvetinden bahsediyorsunuz. Bunlar Newton fiziği ile hesaplanılabilen şeyler. Kütle ile ağırlığı karıştırmamak gerekir. Klasik fizikte kütle evrenseldir ve dünyada, uzayda ya da su dolu uzay istasyonunda da olsanız fark etmez, nerede olursanız olsun kütle değişmez. Değişen şey ağırlıktır. Göreli kütlenin temeli ise Einstein'ın görelilik teorisidir. Bir cisme uygulanan enerji sonucunda cismin enerji kazandıkça kütlesinin artacağını belirtir. Ben bu konuyu sormuştum.
  Mehmet Ali 15 Şubat 2016
 • +1
  Yazdığınıza göre verdiğiniz rotasyon hareketi sırasında cisme enerji aktarmış, yüklemiş olmuyor o zaman. Erkan bey, siteye ilk dahil olduğunuzdan beri takip ediyorum. Fizik konusundaki bilginiz ve bakışınız değerli . Olayları bilimsel açıların dışına çıkmadan ele alıyorsunuz. Bu da çok değerli bir meziyet. Ama hayal gücünüze hiç izin vermiyorsunuz... :-( Elektromanyetik alanlara tutulan nesnelerin bile kütlesinin arttığı saptanmış. Ya da ısıtılanların. Ya da ivmelendirilenlerin. Aynı sistem içindeki nesneler için, aynı fizik kuralları geçerli. Bunun bir diğer anlamı ise, aynı sistemdeki nesnelerin birbirine göreliliği olmaz.

  Ana nesneye bir hız, ısı, hareket verdiğinizde dahil olduğu sistem değişir. Görelilik başlar. Merkezkaç kuvveti dediğiniz şey de sonuçta, nesneye bir hareket vermektir. Üstelik diğerlerinden daha ilginç bir şey. Düz 25 kiloluk halter demirini kaldıramayanların, demire spin verildiğinde rahatlıkla kaldırması , çevirmesi.... Ya da spin verilmiş bir tekerleğin yerçekimine göre konumunu sabitlemeye çalışması hep ilginç geldi bana...

  Şimdi bir cisim hızlanınca kütlesi niye artıyor diyorsanız; yani Einsteinın varoldğunu ilan ettiği şeyin özü nedir diye soruyorsanız; bilen var mı bilmiyorum. Varsayımlar dışında net bir bilgi de yok. Bana göre en mantıklı olanı, 3 uzamsal boyuttan hareket yönündeki basıklaştıkça, diğer iki uzamsal boyutun, hareket yönü ve zaman çizgisiyle olan 90 derece açıyı koruyacak şekilde dikleşmesi. Bu da evren dokusunda daha fazla direnç oluyor. Her ne kadar uzayda bir şey yok desekte (ether yok)... Higgs alanı veya benzeri eşdeğerli bir şey var. Zaman var. Enerji alanları var. Yani boş değil. Yani direnç gösterebilecek bir şeyler var. Daha tamin edici açıklamaları paylaşabilmem dileğimle, saygılar
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap