• -2

  "Spin" nedir? Bu konuda daha önce bir kaç soru sorulmuş ve cevaplanmış ama...

 • -2
  Verilen cevaplardan biri "içsel özellik" diye tanımlamış. Tamam doğal bir özellik ama nedir? Spin atma terimini, olduğu yerde dönen (buzda araç tekerlekleri gibi) kullanıyoruz ... Ama fiziksel anlamı farklı... Üstelik bir parçacığın spini değişince, kütlesi değişiyor...(yukarı-aşağı olarak değil, 1/2 den 1/3 e geçme gibi...)

  Gerçi net bir bilimsel cevap yok , en azından bulabildiğim. Ama bu konuda fikirleriniz olmalı. Spin ile kütle arasındaki ilişki nedir? Ya da ne olabilir?
  Son bir şey daha, gravitonlar için 2 spinli deniyor. (Gerçi graviton yok bence, o tamamen sanal parçacık ya... Neyse... ) Eğer bir parçacık ise bunun anlamı ne olabilir?

  Dilerim basit bir sorudur? Saygılar
 • 0
  bilimsel olarak kimyada orbitallere elekronları yerleştirirken spinleri ters olduğu için farklı yönlerde yerleştiriliyor ama aynı masa tenisinde kullanılan bir tabir başkada bir anlamı var mı bilmiyorum
  tunahan teker 04 Şubat 2016
 • -2
  Soruda bir düzeltme ihtiyacı duydum. Sn Necmi bey'in belirttiği üzerine; spinlerde sonradan değişim konusuna bir daha baktım. Aklımda kalan bilgiyi yanlış yorumlayıp, aksettirmişim. Parçacık hızlandırıcılarda, parçalanma sonrası açığa çıkan "eş parçacıkların" kütlelerinin niye çok farklı olduğunu sorgulayan bir yazıyı/satırı (spinleri de farklı) yanlış kullanmışım.

  Kanımca, spin parçacıkla higgs alanının etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir özellik. Kafamda bir tanım var bu mekanızma için ama, deneysel olmayışı, destekleyici bilgi olmayışı nedeniyle bilimsel bir bakış değil. Soruyu bunun için sordum, ne kadar hatalıyım? (Şimdilik çok ,,,:-(
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.048 soru

30.141 cevap

30.586 kullanıcı

Giriş Yap