• -1

  ZAMAN TANRI MEKANDA EVREN OLABİLİR Mİ?

  Burak Taşdemir 31 Ocak 2016
 • 0
  peki tanrıyı evren olarak kabul edersek... ve kendimizi bütünün yani evrenin bir parçası olarak düşünürsek? örneğin bizim düşünme potansiyelimiz beyindeki nöron hücreleri ile varolur... milyarlarcası bir araya gelerek bir düzen ve uyum içerisinde bilincimizi oluştururlar... evrendeki bütün varlık (sadece madde değil) bir araya gelerek fikrimce 'büyük resmi' tamamlamaktadırlar...
  Doğukan Şimşek 01 Şubat 2016
 • +1
  'madde ve bilinç evrenden ÖNCE birlikteydiler' demişsiniz. zamanı bir bütün olarak ele alırsak daha nihai neticelere ulaşabiliriz. planlanamaz durumlardan kastınız kuantum belirsizlikleri ise: tek bir evrene odaklanmanızı istemiyorum... sicim teorisine dayanarak big bangla sonsuz sayıda evrenin oluşturduğu bir üst boyutu bir başka evren olarak ve onların oluşturacağı üst seviyeyi kavramanın bizi ancak tanrıya ulaştıracağı görüşündeyim... bir diğer fikrim; evrenin oluşması için enerji gereklidir demişsiniz... dikkatli bakarsak evrendeki toplam + ve - yüklerin birbirini nötrlediğini görebiliriz.
  Doğukan Şimşek 01 Şubat 2016
 • +1
  sicim teorisine aşinasınızdır herhalde. metnimde de bir anlamda bunu ifade etmeye çalıştım. bütün evrenlerin bir üst boyutta değil de hepsinin bütününün bir üst boyutu oluşturduğunu ifade etmek istedim. enerjinin bildiğimiz anlamda yok edilemeyeceği; karşıt bir kavramı yani anti-enerji olmadığı anlamına da gelmez... anti-madde varsa bunu oluşturacak anti-enerjinin de bulunması gerekir. sanırım zaman kavramı yerine uzay-zaman olgusunu bir bütün olarak ele alırsak nihai sonuca ulaşabiliriz. orada ifade yanlışım olmuş.
  Doğukan Şimşek 01 Şubat 2016
 • +1
  giderek felsefi bir boyuta geçiyoruz... zaten enerji varlık ile yokluğu içinde barındırmaktadır... kuantum belirsizlikleri sizce buna bir örnek değil midir? dahası zaten anti-maddeyi yaratarak yine kendisine de dönüştüren enerji dediğimiz olgudur. bu durumda fikrimce enerjiyi + veya - yapan yine enerjinin kendisidir. enerji nötrdür. yalnızca biz + tarafını görmekteyiz. varlık ile yokluğun bir arada raksıdır fikrimce...
  Doğukan Şimşek 01 Şubat 2016
 • 0
  Ben soruyu anlamadım. Zaman tanrı mekanda evran olabilir mi? Bişey anlayan varsa bana da anlatsın
  Emir Buğra KÖKSALAN 01 Şubat 2016
 • 0
  Zaman tanrı değilde bunu başkalarına nasıl anlatabiliriz? Kafamda tam toparlayamadım.
  ykpzg 01 Şubat 2016
 • 0
  efendim düz bir zeminden bir tepe yaptığımızı varsayalım... tepeyi oluşturmak için yerin altına bir miktar çukur açmak gerekir... eğer enerjiyi toprağın nötr seviyesi olarak öngörürsek artı veya eksi yüklerin enerjinin bir dönüşümü olduğunu kavrarız... yani olaya şöyle yaklaşalım... siz enerjinin artı tarafısınız eksi taraflı bir maddeyle etkileşime girerek enerji patlaması oluşturdunuz... peki bu enerji nasıl ortaya çıkacak? fotonlar ile mi? bu durumda da oluşan fotonların enerjinin hangi tarafının malzemesi olduğunu nasıl kabulleneceğiz?
  Doğukan Şimşek 01 Şubat 2016
 • +1
  bilgilendirme için teşekkür ederim
  Doğukan Şimşek 02 Şubat 2016
 • 0
  Tanrıyı sonsuz olarak kabul ediyorsak zaman sonsuz mudur diye düşünmek gerekiyor ki değil. Mesela Big Bang'den öncesini sorgulayamayız fizik açısından çünkü zaten uzay zaman Big Bang ile oluşmuş oluyor. Dolayısıyla Tanrı dediğiniz şey de sözlükteki ilk anlamını kaybediyor. Mekan olarak evrenden başka bildiğiniz bir yer var sa orası da olabilir ama sonsuz evrenler teorisinin deneysel olmaması gibi o da deneysel olmaz ve sonuç olarak elinizde sadece bu evren kalır mekan olarak. Tabi kabuller ile düşünmeye devam edebilirsiniz ama kanıtı olmaz.
  Özge Yelek 11 Şubat 2016
 • 0
  Bozuk Türkçe ile yazıldığı için anlamayanlar olmuş, doğru yazılışı ile: "Zaman tanrı, mekan da (ise) evren olabilir mi?
  Gretchen 08 Ağustos 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap