• 0

  her canlının zaman akışı farklı mıdır?

  Burak Taşdemir 31 Ocak 2016
 • 0
  yani şöyle örnek vereyim. aslında misal bir insan 70 yıl yaşıyor ve canlılar içinde ortalama bir hareket hızına sahip. öte yandan bir kaplumbağa 150-200 yıl yaşıyorsa herhangi bir cins olabilir ve hareketleride bir insanı izlerken sıkacak kadar yavaş geliyorsa veyahut bir sineğin doğup büyüyüp gelişmesi ve ortalama misal 10 gün yaşaması ve olgunluğuna ulaştığında bir insanın hareketlerinin sineğe slow motion yavaşlatılmış çekim gibi gözükmesinin her canlının 1 gün içerisindeki zaman çizelgesinin farklı olmasından kaynaklandığı söylenebilir mi? ve buna göre canlının metabolizma hızı zamanı belirliyor olabilir mi? belkide zamanı sadece kendimize göre yorumluyoruz. belki bir canlının kütlesi sıfıra yakındır ve bizim hareketlerimiz ışık hızıyla ters orantılı olarak ona gidiyor yani sanki bir çiçeğin filizlenip büyümesi gibi. ve bu canlı için bizim bir günümüz belki binlerce güne tekabul ediyor olabilir mi? ki şayet aramızda dolaşsalar bile hareket ederken zaten onları göremeyiz neyse beynim yandı iyi geceler...
  Burak Taşdemir 31 Ocak 2016
 • 0
  Bence aynı. Eğer farklı olsaydı bir kaplumbağanın senden yavaş veya bir çitanın senden hızlı olduğunu kavrayamazdın.
  Müntehar Derelli 01 Şubat 2016
 • 0
  Aynı hıza ve yer çekimine maruz kaldığımız için zaman akışımız aynı. Bazı hayvanların 100 yıl falan yaşayıp bizim 60 yıl yaşamamızın sebebi ise biyolojik farklılıklardır. Onlar 100 yıl yaşayabilecek şekilde yaratılmış. Biz de 60.
  Emir Buğra KÖKSALAN 01 Şubat 2016
 • 0
  Her canlinin butun yasami boyunca kalp atis sayisi ortalama olarak aynidir. Bir kus 2-3 sene yasar ama o 2-3 sene icinde kalp atisi miktari insanin 70 yillik omrundeki kalp atisi ile ortalama olarak aynidir.
  Ersan Yolcu 02 Şubat 2016
 • 0
  Bence farklidir, bir bulbul kendi kanatlarinin cirpma anini hissedebiliyordur fakat biz goremiyoruz bile. Saniyede 50 defa kanat cirpiyorlar. Ayni sekilde bir maymum 1den 10a kadar olan sayilarin ekrandaki konumunu 3 saniye icinde ezberliyor. Biz ise 3 saniyede ekranda sadece 2-3 tane rakamin yerini fark edebiliyoruz.
  Ersan Yolcu 02 Şubat 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap