• +1

  sizce zamanda yolculuk mümkün mü ve ışık hızından daha hızlı bişey varmı ?

  hüseyin can 31 Ocak 2016
 • -5
  Mümkün değil. Işıktan hızlı bişey yok.
 • 0
  niye mümkün olmasın? belki mümkün biz sadece bunun farkında değiliz? belki ışık hızında dolaşan canlılarda vardır aramızda kütlesi sıfıra yakın?. geçmişe dönebilmen mümkün değil zamanı kontol edemediğimiz için.
  Burak Taşdemir 31 Ocak 2016
 • 0
  Kütleli birşey ışık hızında hareket edemez ve ayrıca ışık bile ışıktan hızlı gidemez. Yapacak bişey yok. Doğa böyle.
 • 0
  ışık hızını foton hızı dersen.güneşi bir motora benzetirsen çalışıyor ve etrafa foton saçıyor ayrıca da ısı yayıyor ve sen şayet güneşten daha güçlü bir motor üretirsen ve yaydığı fotonları tek bir noktada birleştirirsen ışık ü
  Burak Taşdemir 31 Ocak 2016
 • 0
  yani fotonları bir itici olarak kullanırsan neden aşamayasın?
  Burak Taşdemir 31 Ocak 2016
 • 0
  Mümkün değil yerine belki biraz daha bilimsel konuşulursa bence herkesin aklında daha iyi fikirler oluşur. En azından bu sitede öyle konuşulmalı bence. Ben fizikçi değilim ama bildiğim kadarıyla teoriye göre hız artarsa kütle artar. Hız ışık ışına yaklaştığında sonsuza yakın bir kütle olur ve bu kütleyi itecek güçte neredeyse sonsuz kuvvette olmalıdır.
  Belki karadeliklerde bu mümkündür. Işığın bile kaçamadığı bir kuvvet var sonuçta.
  Bana göre zamanda yolculuk ise hiçbir şekilde mümkün değildir. Işığı geçseniz bile zaman size göre hızlı akmış olsa bile bu zamanda yolculuk anlamına gelmez. Zamanda yolculuk bence insanoğlunun asla çözemeyeceği konulardan biri. Bana kalırsa zamanın ne olduğunu bile tam olarak bilmiyoruz.
  Nuri Durmuş 31 Ocak 2016
 • 0
  kütlesi olan birşey asla ışık hızına ulaşamaz bu benimde bildiğim bir bilgi idi verdiğniz cevaplar için çok teşekkür ederim ama kütlesiz olan sanal parçacıklarda var mesela takyonlar ışıktan hızlı hareket ettiği düşünnüyor
  hüseyin can 31 Ocak 2016
 • +1
  Işık hızını aşmak bildiğimiz anlamıyla mümkün değil. Şöyle ki: Atomu oluşturan parçacıkları bir arada tutan kuvvetler ışık hızında taşınmaktadır. Örneğin atom çekirdeğinin çevresinde dönen elektronlar ile protonlar arasındaki çekim kuvvetini taşıyan elektromanyetizma (fotonlar) ışık hızında hareket ederler. Işık hızına ulaştığımızı farz edersek, artık bu kuvvetler taşınamayacaktır ve bunun sonucunda tüm parçacıklar yapı taşlarına ayrılırlar. Ama ışık hızını aşmak için başka teoriler var. Bir gün uzay-zamanı bükecek teknolojiye ulaştığımızda uzay gemimizin önündeki uzayı bükerek ışık hızını aşmadan, yani aslında geminin içinde bulunduğu uzayı hareket ettirerek ışık hızı aşılabileceği düşünülüyor.
  Mehmet Ali 31 Ocak 2016
 • -1
  Düsünce ile hem gecmise hemde gelecege istedigimiz zaman gidebiliyoruz.Mesafe bir rol oynamadigi icin hiza da gerek kalmiyor.
  Kemal Cantürk 01 Şubat 2016
 • -1
  Zamanda geriye yolculuk mumkun degil. Mumkun olsaydi, su anda bizi mutlaka birileri bin, on bin yil sonrasindan ziyarete gelirdi(?)
  Ersan Yolcu 02 Şubat 2016
 • 0
  Zamanda geriye yolculuk mumkun degil. Mumkun olsaydi, su anda bizi mutlaka birileri bin, on bin yil sonrasindan ziyarete gelirdi(?)
  Uzay-zamani daraltarak uzun mesafeleri isik hizina cikmaya gerek kalmadan kat etmek mumkun. Neticede bir kac saniye ya da dakika zaman harcamis oluruz ama binlerce isik yili mesafe uzakliga gitmis oluruz. Bu bence mumkun.
  Ersan Yolcu 02 Şubat 2016
 • 0
  kütlesi olan cisim ısık hızına ulasamaz. mümkün degil yani
  ilyas yilmaz 03 Şubat 2016
 • 0
  Evrenin genişleme hızı ışık hızından fazladır. Işık hızına ulaşan bir cismin kütlesi sonsuz olur ve sonsuz enerjiye ihtiyaç duyar. Yani ışık hızına ulaşmak mümkün değil. Tabii ışık değilseniz.
  Emin Akben 04 Şubat 2016
 • 0
  Evrenin genişleme hızı ışık hızından fazladır. Işık hızına ulaşan bir cismin kütlesi sonsuz olur ve sonsuz enerjiye ihtiyaç duyar. Yani ışık hızına ulaşmak mümkün değil. Tabii ışık değilseniz. Zaman meselesine gelince, zamanda yukarı da anlatıldığı gibi dolaylı yoldan seyahat mümkün ama öyle sizin anladığınız anlamda farklı bir zamana sıçramak mümkün değil. En azından zamanda geriye gitmenin mümkün olmadığı kesin.
  Emin Akben 04 Şubat 2016
 • 0
  ışıktan hızlı olmaya gerek yok ışık hızı zaten zamanda yolculuk anlamına gelir. fakat bunu yapabilsek sadece ışığın %99 kadarına ulaşabiliriz. klasik fizikte kesin kurallardır bunlar. çünkü ışık hızına ulaşıldığında hiç bi rşey düzgün olmaz. yaklaşılabilir ama yakalanamaz yakalanırsa denge olmaz.
  Uğur Karakurt 16 Şubat 2016
 • 0
  Zamanda yoluculuktan kastedilen geçmişe yolculuk ise bu durum bilginin korunumu yasasına aykırı olduğu için mümkün değil diyebiliriz. Aşağıdaki yazılara göz atılmasını tavsiye ederim.

  Zamanda geçmişe yolculuk: http://evreningercekligi.com/blog/zamanda-yolculuk1
  Bilginin korunumu kuralı: http://evreningercekligi.com/blog/hologram-evren
  Vural Arı 20 Şubat 2016
 • 0
  Morgan freeman belgeselinde ışık hızının aşılabiliceği ile ilgili bir nasada görev yapan bilim insanı matematiksel olarak olabiliceğini göstermişti evreni ön kısmından büküp arka kısmından genişleterek.
  Kerem Uysal 22 Şubat 2016
 • 0
  Sicim Teoresine göre zamanda yolculuk mümkün ışık hızına bir insan uzay gemisinde de ulaşamaz çünkü beynimiz ışık hızı kadar hızlı değil ulaşsak bile fark edemeyiz
  Omer Vkv 23 Şubat 2016
 • 0
  olabilir zamanda yolculuk yapan parçacıklaar keşfedildi
  mehmet ali can 09 Mayıs 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap