• 0

  fotonlar sıfır zamanda hareket ettiğine göre, işin içine biraz bilim kurgu katarsak, yeterli ışık yönlendirdiğimizde (güneş patlaması, big bang gibi) zamanı dondurabilir miyiz ? :)

  Mahmut Temel 30 Ocak 2016
 • 0
  Ya da kütleyi sıfırlamanız ... Bunun içinde kütleyi en azından 2 boyutlu bir düzleme (dalgalara) dönüştürmeniz gerekir. Karadeliklerin içindeki özel şartlar haricinde de bunun gerçekleştiği bir durum yok. Karadelik içindeki durumda tamamen varsayımsal. Doğruluğu tartışmaya açık; Hawkin'in varsayımı ile kütle çözünürken, bilgisi karadelik yüzeyine dahil oluyor. Bu şekilde kütle kazanan karadeliğin hacmi değil, yüzeyi büyüyor...Vs.vs. Sonuçta zamanı donduramazsınız Geri çeviremezsiniz. Hatta ileri de gidemezsiniz (sadece sizin için göreceli olarak yavaşlamasını sağlayarak aradaki farkı, zamanda ileriye sıçrama diye düşünebilrsiniz.)
 • 0
  Erkan, fiziği belgesellerden mi öğreniyorsun?
 • 0
  @ Optical Resonant Cavity ; Fizik kökenli bir işim ve eğitimim olmadığı için, kısmen. Üstelik bu tür belgeselleri de severim. Yine de ağırlıkla kütap ve yazıları tercih ediyorum.

  Diğer yandan yazdığım, ışınlama ile ilgili ciddi bir fizikçinin açıklamasından esinlenilmişti. (Bir kaç farklı bilgiyi birleştimek çok zor olmasa gerek... Biraz hayalgücü, biraz bağlantı... ) Eğer kütleyi sıfır yaparsanız, foton gibi olur. Yani zaman dan bağımsız. Işık hızında... Işıınlamada da bilgiyi ulaştırmak için bakıyorlar...
 • 0
  saniyede 300.000 km gidecek bir şey yapıırsa zaman göreceli olarak durur
  Kıvanç 06 Şubat 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap