• 0

  Nötrino ne demek ? (Orta okul düzeyinde anlatırsanız sevinirim ) Şimdiden teşekkürler.

  Seden Özdemir 25 Ocak 2016
 • +1
  Nötrinolar parçacık fiziğinin en gizemli parçacıklarındandır. Nükleer reaksiyonlar sırasında ortaya çıkalar, ışık hızında ya da yalaşık bir hızda hareket ettikleri belirlenmiştir. Bu parçacıklar çok küçüktür ve maddenin içinden sanki madde yokmuş gibi geçerek yollarına devam ederler. Güneşteki nükleer reaksiyonlarda bolca nötrino oluşur. Öyle bol ki, baş parmak tırnağınızın içinden saniyede 60 milyar tane nötrino geçip gitmektedir ve bu 24 saat boyunca olmaktadır. Yani güneş battığında, gece yarısı olduğunda bile bu şekilde devam eder çünkü nötrinolar dünyanın içinden hızlarında ya da yönlerinde hiç bir değişme olmadan gelip geçerler. Bu parçacıkların yakalanması bir yana, gözlemlenebilmesi bile çok zor. Bir gün bu parçacıkların kontrolü sağlandığında, özellikle iletişim alanında çok büyük bir devrim olacağı düşünülüyor.
  Mehmet Ali 25 Ocak 2016
 • +1
  Temel parçacıkların, Fermiyon ailesine, Lepton grubuna dahil, zayıf kuvvet ve yer çekimi kuvvetinden etkilenen fakat elektrik yükü olmadığı için manyetik kuvvetten etkilenmeyen parçacığa verilen ad. Üç tipi vardır, bunlar elektron nötrino, müon nötrino ve tau nötrino'dur.
  zihni ates 26 Ocak 2016
 • +1
  Fotonlar gibi ışık hızında hareket eden parçacıklardır.Fotonlardan farkı nötrinonun madde ile etkileşime girmemesidir.Çok küçük ve yüksüz parçacıklardır
  Mr.Physics 26 Ocak 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap