• +3

  Enerji nasıl kütleye, kütle nasıl enerjiye döner?

  Hakim Bey 20 Ocak 2016
 • 0
  E=mc^2
  Mustafa Ünal 20 Ocak 2016
 • 0
  Tamam E=mc^2 de, enerji nasıl kütleye, kütle nasıl enerjiyi döner?
 • -3
  A. Cisim hızlandıkça taşıdığı kinetik enerjinin bir kısmı kütleye dönüşür. B. basit kimyasal tepkimeler sonrasında ise maddelerde kütle kaybı gerçekleşir.
  zihni ates 21 Ocak 2016
 • +2
  kütlesi artıyor yanlız azalmaz
  Kıvanç 21 Ocak 2016
 • 0
  Mesela enerjinin kütleye dönüşmesine şöyle bir örnek verebilir miyiz?
  Hakim Bey 21 Ocak 2016
 • 0
  A cismini ivmelendiriyoruz bu ivme kütleye dönüşüyor. Böyle bi örnek verilebilir mi?
  Hakim Bey 21 Ocak 2016
 • 0
  Genelde bu şekilde söylüyoruz ama işin aslına bakarsak "kütlenin enerjiye dönüşümü" doğru bir söz sayılmaz. Kütle dediğimiz şey zaten enerjiden meydana geliyor. Dönüşüm dediğimiz kütlenin içindeki bu enerjinin açığa çıkmasıdır. Şöyle açıklayayım: atom çekirdeğindeki proton ve nötronları bir arada bir arada tutan çok güçlü bir enerji var. atomu parçalayıp bu enerji yi açığa çıkardığınızda elde ettiğimiz proton ve nötronu oluşturan atom altı parçacıkları da bir arada tutan çok güçlü bir enerji olduğunu görüyoruz. Proton ve nötronları da parçaladığımızda ortaya çıkan yeni parçacıkların yapı taşlarını da aynı şekilde bir arada tutan kuvvetler var. İşte atom parçalandığında açığa çıkan enerjiler bu enerjiler. Yani çok güçlü bir uzun bir yay düşünün. yay sıkıştırılmış, sıkıştırılmış ve küçücük bir nokta haline getirilmiş. Yayı serbest bıraktığımızda büyük bir enerji ortaya çıkıyor ve bakıyoruz ki bu yay da daha küçük yayların sıkıştırılmasıyla oluşturulmuş. Bu yaylar serbest kaldığında büyük enerjiler açığa çıkarıyor. İşte atom yani madde bu şekilde enerjilerin sıkışmasıyla oluşmuştur.
  Mehmet Ali 21 Ocak 2016
 • 0
  Ayrıca E=mc^2 haricinde yukarıdaki bilgilerin hemen hepsi yanlış diyebiliriz. Araba hızlandığında kütlesi artmaz, tam tersine azalır. Çünkü arabaya dışarıdan bir enerji girişi olmaz. Araç enerjiyi deposundaki benzinden alır ve bu enerji yoldaki sürtünmeye harcanır (Atılan egzoz gazını hesaba katmıyorum).
  Bir cisme ancak dışarıdan bir enerji veriliyorsa kütlesi artar. Ama genel hayatta, bu kütle hiç bir aletle ölçemeyeceğimiz kadar küçük bir kütledir. Örneğin elimizdeki topu havaya attığımızda topun kütlesi artar çünkü yer çekimine karşı potansiyel enerji kazanmıştır. Düşmeye başladıkça kütlesi tekrar azalır. Bu kütle topun kütlesinin milyar x milyar da 1'i dir ve günlük hayatta hesaba katılmayacak kadar küçük bir kütledir.
  Mehmet Ali 21 Ocak 2016
 • -2
  Yer altında milyonlarca yıl "basınç" altında kalan maddeler "enerji" yüklenir. Sonra petrol olarak "yakılır" ve hareket enerjisine dönüştürülür.
  Mustafa Okat 21 Ocak 2016
 • -1
  e=mc2 formülünden yola çıkabiliriz.Kütleyi enerjiye dönüştürmek için atomlarını parçalayabiliriz.Böylece zincirleme reaksiyonu olur ve tüm atomlar parçalanır ve enerji açığa çıkar.Enerjiyi kütleye dönüştürebilecek teknolojimiz yok, ama formüldeki kütleyi ,enerjiyi ışık hızının karesine bölerek bulabiliriz.Bu da enerjiyi ışık hızını karesi kadar yoğunlaştırırsak kütleye dönüştürebiliriz
  Mr.Physics 21 Ocak 2016
 • 0
  Emir Karamekik, o bahsettiğin durağan kütle, göreli kütle değil. Ayrıca enerjiden kütleye geçiş olmadığını nereden biliyorsun? Mustafa Okat, sen de kimyasal enerjiden bahsediyosun, sorulan soru göreli enerji ile ilgili. Biraz kafan karışmış. Necmi Tüfek, "kütle enerjisi" ne demek? İlkkez duyuyorum.
 • -3
  bir cisim hızlandıkça kütlesi azalır ışık hızına ulaştığında ise kütlesi yok olur bu yüzden fotonun kütlesi yoktur ayrıca kütlenin oluşabilmesi yanlış hatırlamıyorsam higgs bozonu denen şey lazım bu bence sorunun tam cevabı
  tunahan teker 21 Ocak 2016
 • +1
  Tam tersi, hızlandıkça kütlesi artar. Biri de zahmet şuraya iki denklem yazmıyor, ezbere konuşuyorsunuz.

  http://www.quantonics.com/Quantonics%20Site%20GIFs/Relativistic_Mass_Equation.gif

  m_0, durağan kütle hani şu E=mc^2 deki m. Sol taraftaki de göreli kütle.
 • -1
  Ben göreli enerji derdim ama kütle enerjisi desek de sorun olmaz, sonuçta bir fenomene verilen isim. Gönderdiğim denklem oldukça açık. Parçacığın hızı artınca göreli kütlesi de artıyor. Ama tabii ki hacmi artmıyor. O yüzden parçacık hızlandırıcıya sığmaması söz konusu olmaz.
 • +1
  aynen optik in dediği doğru hacim ile kütle farklı şeyler
  Kıvanç 22 Ocak 2016
 • 0
  optical senin dediğine göre bir foton bize çarptığında çok büyük bir sarsıntı geçirmez miyiz?
  tunahan teker 23 Ocak 2016
 • 0
  Görelilik ayrıca hiçbir maddenin ışığın hızına ulaşacak şekilde hızlandırılamayacağını söyler.
  Cisimler hızlandıkça kinetik enerjilerinin bir kısmı kütleye dönüşür, durağan kütleye sahip cisimler hiçbir zaman ışık hızına erişemeyecekleri Parçacık hızlandırıcılardaki hızlandırma deneylerinde bugüne kadar kütlesi olan hiçbir cisim, atom veya elektron, ışık hızına çıkarılamamıştır. Hız arttıkça kütlesi de arttığı için ivmelendirilmesi zorlaşmaktadır. kusura bakma optical ben bilgiyi yanlış anlamışım
  tunahan teker 23 Ocak 2016
 • 0
  zaten parçacık hızlandırıcılarda proton nötron elektron olsun hızlandırılırken ışık hızına yakın hızla giderler ama hiçbir zaman ne geçebilmişlerdir nede ışık hızına ulaşmışlardır günümüze kadar böyle devam etti oda şimdilik ilerde ne olur bilinemez
  Kıvanç 23 Ocak 2016
 • 0
  Bence soruyu soran kişi göreli enerjiden bahsetmiyor. Onun sorduğu enerjiden parçacık yaratmak (creation) ya da parçacığı yok ederek (annihilation) enerjiye çevirmek. Yani ilk cevap doğru ancak mekanizmasını kimse açıklamamış.
 • +1
  Necmi Tüfek, yazdıklarımı ben uydurmuyorum. Biraz araştırma yaparsan bu bilgilere erişebilirsin. Enerjiye dönüşen kütle diye bahsettiğimiz kütle zaten enerjidir, parçacıkları bir arada tutan çok güçlü bir enerji. Bu enerjiyi taşıyan parçacıklara gluon deniyor. Bir atom bombası patladığında aslında kütle enerjiye dönüşmüyor, atom çekirdeğindeki parçacıkları bir arada tutan kuvvetler açığa çıkıyor. Güneşte oluşan termonükleer reaksiyonlarda da aynı şekildedir.
  Mehmet Ali 25 Ocak 2016
 • 0
  Neyse yazdıklarımı zaten açık şekilde yazdım, anlayan anlamıştır. Senin için yapabileceğim bir şey yok Necmi:))
  Mehmet Ali 26 Ocak 2016
 • 0
  Necmi sana ne diyebilirim ki, "arabanın hızı arttığında kütlesi de artar bu yüzden daha hasarlı kaza yapar" demişsin:)) Göreliliği böyle anlayan birisiyle görelilik üzerine bir tartışmaya girmek çok mantıklı gelmedi bana:))
  Mehmet Ali 29 Ocak 2016
 • -2
  comolokkooooo papi papi papiculooo. ce ce okaça attı ve golll
  murat yuksel 23 Mayıs 2016
 • -1
  alayınızla yarışırım. kapışmak isteyen bana ulaşsın
  murat yuksel 23 Mayıs 2016
 • +1
  Atomların yani parçacıkların yüksek hıza ve parçacık arası yüksek sürtünmeye maruz kalınca faz meydana gelir yani atomların haraket hızı ışık hızının 2 katı olması durumunda oluşan olaydır bu olay kütlenin enerjiye dönüşmesidir bu şekilde eğer yüksek hızda atom altı sürtünmeye maruz kalırsak bir duvarın veya evrendeki her maddenin için geçebiliriz fakat böyle birşey mümkün olamaz eğer vücudumuz herhangi bir özel ekipman olmadan (zaten öyle bir teknolojiye sahip deiliz) yüksek sürtünme medeniyle atomlarımız hatta atom altı parçacıklar bile milyarlarca, trilyonlarca, katrilyonlarca parçaya ayrılır yani vücut oksijen atomlarına karışır yani yok olur. Ve bunun geri dönüşü yoktur. Ayrıca ışık hızı hakkındaki çalışmalar hala albert ensteinin teorisi üzerinden ilerlemektedir ki e=mc üzeri 2 de sürtünme hesaplanmadığı için hala canlı bir denek üzerinde atom altı çarpıştırma merkezlerinde deney yapılamıyor.
  FiZiKAdamı 26 Ağustos 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap