• 0

  Evrenin farklı bir yerinde keşfedilmemiş bir renk olabilir mi ? (Görünür ışıklar kapsamında)

  Miraç Bahadur 19 Ocak 2016
 • 0
  Zaten renkler görünür ışık kapsamında oluşur. Renkleri insanlar tanımlamıştır. Görünür ışık dışındaki spektrumda renklerden bahsedilemez. Görülebilen ışık kırmızı ile başlar enerjisi arttıkça dalga boyu da artarak yeşile doğru kayar ve son olarak en yüksek enerjili görülebilir ışık olan mora dönüşür. Mordan sonra morötesi ışınlar vardır fakat bu ışınlar görülemez. Aynı şekilde, kırmızı ışıktan daha düşük enerjili ışınlara da kızılötesi ışınlar diyoruz. Bu aralıktan kalan tüm ışınları insan gözü görebilmektedir. Bu aralıktaki dalga boylarındaki ışıklar yapay olarak elde edilebilir. Ama doğada her renkte bir cisim var mıdır diye soruyorsanız onu maalesef bilemiyorum. insan gözünün 7 - 10 milyon arası ışık görebildiği saptanmıştır. Bu ışıkların tamamı kırmızı ile mor arasındaki ışıklardan oluşmaktadır.
  Mehmet Ali 19 Ocak 2016
 • 0
  aten renkler görünür ışık kapsamında oluşur. Renkleri insanlar tanımlamıştır. Görünür ışık dışındaki spektrumda renklerden bahsedilemez. Görülebilen ışık kırmızı ile başlar enerjisi arttıkça dalga boyu da artarak yeşile doğru kayar ve son olarak en yüksek enerjili görülebilir ışık olan mora dönüşür. Mordan sonra morötesi ışınlar vardır fakat bu ışınlar görülemez. Aynı şekilde, kırmızı ışıktan daha düşük enerjili ışınlara da kızılötesi ışınlar diyoruz. Bu aralıkta kalan tüm ışınları insan gözü görebilmektedir. Bu aralıktaki dalga boylarındaki ışıkların tamamı yapay olarak elde edilebilir. Ama doğada her renkte bir cisim var mıdır diye soruyorsanız onu maalesef bilemiyorum. insan gözünün 7 - 10 milyon arası ışık görebildiği saptanmıştır. Bu ışıkların tamamı kırmızı ile mor arasındaki ışıklardan oluşmaktadır.
  Mehmet Ali 19 Ocak 2016
 • 0
  Zaten renkler görünür ışık kapsamında oluşur. Renkleri insanlar tanımlamıştır. Görünür ışık dışındaki spektrumda renklerden bahsedilemez. Görülebilen ışık kırmızı ile başlar enerjisi arttıkça dalga boyu da artarak yeşile doğru kayar ve son olarak en yüksek enerjili görülebilir ışık olan mora dönüşür. Mordan sonra morötesi ışınlar vardır fakat bu ışınlar görülemez. Aynı şekilde, kırmızı ışıktan daha düşük enerjili ışınlara da kızılötesi ışınlar diyoruz. Bu aralıkta kalan tüm ışınları insan gözü görebilmektedir. Bu aralıktaki dalga boylarındaki ışıkların tamamı yapay olarak elde edilebilir. Ama doğada her renkte bir cisim var mıdır diye soruyorsanız onu maalesef bilemiyorum. insan gözünün 7 - 10 milyon arası ışık görebildiği saptanmıştır. Bu ışıkların tamamı kırmızı ile mor arasındaki ışıklardan oluşmaktadır.
  Mehmet Ali 19 Ocak 2016
 • 0
  Zaten renkler görünür ışık kapsamında oluşur. Renkleri insanlar tanımlamıştır. Görünür ışık dışındaki spektrumda renklerden bahsedilemez. Görülebilen ışık kırmızı ile başlar enerjisi arttıkça dalga boyu da artarak yeşile doğru kayar ve son olarak en yüksek enerjili görülebilir ışık olan mora dönüşür. Mordan sonra morötesi ışınlar vardır fakat bu ışınlar görülemez. Aynı şekilde, kırmızı ışıktan daha düşük enerjili ışınlara da kızılötesi ışınlar diyoruz. Bu aralıkta kalan tüm ışınları insan gözü görebilmektedir. Bu aralıktaki dalga boylarındaki ışıkların tamamı yapay olarak elde edilebilir. Ama doğada her renkte bir cisim var mıdır diye soruyorsanız onu maalesef bilemiyorum. insan gözünün 7 - 10 milyon arası renk görebildiği saptanmıştır. Bu ışıkların tamamı kırmızı ile mor arasındaki ışıklardan oluşmaktadır.
  Mehmet Ali 19 Ocak 2016
 • 0
  insan gözüyle renklere karar verdik başka ırklar renkleri farklı görüyorsa diyelim o zaman görünür ışık onlarda farklı hesaplanacak ve renkler farklı görülecek hatta renk bile olmayabilir tuhaf bir yaklaşım
  Kıvanç 19 Ocak 2016
 • 0
  Başka ırklar derken?
  Mehmet Ali 19 Ocak 2016
 • 0
  insana göre konuşuyoruz ya evrende yanlız olmadığımızı varsayalım başka ırkların olduğunu hayal edelim onların gözünden bakmaya çalışalım olaylara ve renklere.
  Kıvanç 19 Ocak 2016
 • 0
  öncelikle ışık hem dalgacık hemde parçacık yapısına sahiptir. Ek olarak renk dediğin kavram ise ışığın materyalin üzerine düştükten sonra gözlerimize gelen ışık yansıması olayıdır. Dediğin soruya gelince eğer evrende bügüne kadar keşfi yapılmamış bir materyal bulursan ve üzerinden yansıyan ışık miktarı diğerlerine göre daha az veya daha çok kırılma yaparak gözümüze gelirse neden olmasın :) 0:) :) :)
  Hasancan ALKANLI 22 Ocak 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap