• 0

  Bir arkadaşım var. Adı Ali olsun. Ali'nin bir tane dayısı var ve ben bu adamı hiç görmedim. Bir gün rüyamda Ali beni dayısıyla tanıştırdı sonra uyandım. Rüyamda tanıştığım adam gerçekten de Ali'nin dayısı olabilir mi? Ben dayısının gerçekte kim olduğunu bilmediğim halde.

  Ato 11 Ocak 2016
 • 0
  Olamaz. Beyin bilmediği/görmediği/olmayan bir şeyi hayal edemez. Ayrıca rüyada gördüğün kişiler en az 1 kere görmüş olduğun kişilerdir. Sen dikkat etmesende beynin gün içinde 10larca yeni yüz görür ve hafızaya atar. Bunları rüyada kullanır.
  Celly 11 Ocak 2016
 • 0
  Celly'nin dediğine katılıyorum.Gündelik yaşantında gördüğün görüntüleri, beyin rüya sırasında yapboz gibi birleştiriyor.
 • 0
  Rüyalarda geleceğe ait data işlenmez. Beyin rüyada eğer geleceğe ait bir şeyler görüyorsada onlar geçmişteki olası olayların tezahürüdür.Bununla birlikte rüyalarımızda genellikle geçmiş yada şimdiki zaman vardır, anı yaşarız, rüyada gerçek anlamda bu günü yaşarız,yarın yoktur. Aynı rüyayıda defalarca görebiliriz buda genelde beyinde iz yapan geçmişe ait bizi sıkmış olaylardır. Hele hiç görmediğimiz simanın rüyada şekillenmesi ve doğru çıkması imkansız derecede düşük ihtimaldir diyorum.
  mustafa pakkan 11 Ocak 2016
 • 0
  Bu bahsettiğin olaya dejavu deniyor. Ben bu anı daha önce yaşamıştım ya da rüyamda görmüştüm dedirtir insana ve bundan cok da emin olursun lakin işin aslı öyle değil. Wikide şöyle bir açıklama var : Beynin, yorgunluk hissi veya başka nedenlerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

  Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır. Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir.[kaynak belirtilmeli]

  Araştırmalara göre insanların %50'den fazlası hayatlarında en az bir kere déjà vu durumunu yaşamıştır. İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman déjà vu yaşadığını unutur.

  Ancak bazı kişilerde bu olaylar onlara çok sıra dışı olduğundan dolayı yaşadıkları déjà vu'leri unutmayabilirler.
  zihni ates 12 Ocak 2016
 • 0
  Abi neden olmasın?
  Çok düşük baya bir düşük ihtimaldir ancak olabilir.
  Şöyle diyorum ben, 500 kişilik bir çay bahçesi düşünün hocam.
  500 yüz görüyorsunuz, 302. kişi Alinin Dayısı. Ve sizin bundan haberiniz yok, bırakın bu olaydan haberinizin olduğunu, o adamın varlığını bile hatırlamıyorsunuz çünkü tek tek 500 kişiye dikkat edip hafıza almak elbette zor olur.
  Ancak ali böyle bir olayın bahsini açmasıyla beraber, rüyanızda bu olayın bilinç altı tarafından o insanla beraber size göstermesi elbette çok düşük olasılıklı bir tesadüftür.
  Ancak burada ali yine söylememiş olsa dahi, o gün izleyeceğiniz bir filmdeki dayı veya amca teyze muhabbeti bile böyle bir rüya görmenize sebep olacağı gibi, alinin olayıyla da bir "bağ" varmış gibi görünebilir. Ancak alinin dayısı farklı birisi çıksaydı gerçekte, dikkate alınmayabilirdi.
  Yani tesadüfen olabilir, olasıdır.
  Elbette ilerde bunlar kontrol altına alınacaktır.
  officerdevo 17 Ocak 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap