90 Saniyede Bilim - Neden Ay'ın Tek Yüzünü Görürüz?

90 Saniyede Bilim - Neden Ay'ın Tek Yüzünü Görürüz?

Uzay 15 Mayıs 2017
Dünya’dan Ay’ın yüzeyine baktığınızda, Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz. Çoğu kişi ise Ay’ın diğer tarafının sürekli karanlık olduğunu düşünür. Fakat bu pek doğru sayılmaz. Hadi gelin, bu olayı birlikte inceleyelim.

Ay’ın karanlık yüzü olarak bilinen ve Dünya’dan göremediğimiz fakat sanıldığı gibi karanlık olmayan bir yüzü vardır. Belirli zamanlarda Güneş tarafından aydınlatılır ancak bu durum Dünya’dan görünmez.

İlk olarak 1959’da Sovyet uzay aracı Luna 3 daha önce dünyalıların görmediği Ay’ın öteki yüzünü fotoğraflamayı başardı. Ayın her zaman aynı yüzünü görüyoruz çünkü Ay, Dünya etrafında her 1 dönüşü sırasında kendi etrafında da 1 defa döner. Yani kendi ekseni etrafında dönüş süresi ile dünya etrafında dönüş süresi neredeyse aynıdır. Bu duruma kütle çekim kilidi diyoruz. Eğer Ay, hiç dönmüyor olsaydı en azından her turda bir defa tüm yüzeyini görebilirdik. 2 katı hızla dönüyor olsaydı, her turda bütün yüzeyini birden fazla kez görebilirdik. Ama bizim ayımızın hareketi, tıpkı pek çok diğer ay gibi senkronize hareket ediyor. Fakat bu her zaman böyle değildi.

En iyi tahminlerimize göre ay, bir asteroit çarpması sonucu oluştu. Zamanla Dünyanın sahip olduğu kütle, Ay’ın kinetik enerjisini azaltarak dönme hızını yavaşlattı. Bu anlattıklarım bin yıl gibi kısa bir zamanda gerçekleşti. Aynı zamanda uzak tarafın bir kısmını da görebiliyoruz çünkü Ay’ın eliptik yörüngesi doğu ve batı ufuklarının ötesini görmemizi sağlıyor. Ay’ın eğik ekseni Ay mevsimlerine ve Ay’ın kuzey ve güney kutuplarının daha fazla yüzeyini görmemize olanak sağlıyor. Ama bu fazladan gördüklerimiz sadece %9’lık bir alana denk geliyor. Yani %41 lik alanı Dünya’dan gizli bırakıyor.

Kaynaklar
https://www.spaceanswers.com/deep-space/what- is-tidal- locking/
https://www.universetoday.com/123391/what-is- tidal-locking/

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ

90 Saniyede Bilim – G Kuvveti Nedir?

G kuvveti daha çok astronot ve pilot eğitimlerinde karşımıza çıksa da, fiziksel bir ifade olan bu kuvvet hayatımızın her anında bulunmaktadır. Hadi gelin bu kuvveti birlikte inceleyelim.
15 Mart 2017

Sıcak suyu soğuk havaya atarsak ne olur? - Mpemba Etkisi

Mpemba etkisiyle alakalı birçok teori vardır. Bunlardan bazıları, sıcak suyun daha hızlı buharlaşmasıyla suyun hacminin azaldığı için hızlı donduğu bu teorilerden birisidir. Diğer teori ise soğuk suyun üzerinin buzlanmasından dolayı oluşan izolasyona bağlı olarak bu etkiyi açıklamaktadır. Ancak bu teorilerin hepsi ne yazık ki tam olarak açıklayamamaktadır.
14 Ocak 2017

Soluk Mavi Nokta - Carl Sagan

Pale Blue Dot, yani soluk mavi nokta, 1977de fırlatılan Voyager 1 uzay aracının 1990 yılında dünyaya yaklaşık 6.000.000.000 km uzaklıktan çektiği, videoda görülen fotoğrafın adıdır.
17 Ekim 2016

Giriş Yap

Facebook ile Bağlan

Arkadaşına Gönder