19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği başlıyor

19. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği başlıyor

Haberler 28 Temmuz 2016
9. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 28-31 Temmuz'da Antalya'da yapılacak.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Vekili Prof. Dr. Halil Kırbıyık, yazılı açıklamasında, şenliğin, bu yıl 28-31 Temmuz tarihlerinde TÜBİTAK TUG Yerleşkesine komşu, 2000 metre yükseklikteki Saklıkent'te gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu yıl şenliğe katılmak için 3 bin 259 kişinin başvurduğunu, fiziki sınırlamalar nedeniyle bu kişilerin ancak yüzde 10'unun şenliğe katılabileceğini kaydeden Kırbıyık, astronomide geçen yıl önemli olaylar yaşandığını, bu zaman zarfında TUG'un da bazı buluşlara imza attığını ifade etti.

Kırbıyık, TUG teleskoplarında yapılan gözlemlerin katkısı ve astronomların dahil olduğu projelerle, yeni genç bir yıldız ve gökada kümelerinin keşfedildiğine dikkati çekerek, "Astronomi, amatör olarak yapılabilecek tek bilim dalı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle keşiflerin önemli bir kısmı da amatörler tarafından yapılmaktadır. Teleskoplarıyla gökyüzünü tarayan amatör astronomlar birçok yeni keşfe imza atmıştır. Üç gün sürecek etkinlikte, katılımcıların profesyonel ve amatör astronomlarla buluşması hedeflenmektedir. Şenlik süresince astronomi konulu seminerler, teleskoplarla gökyüzünü ve gök cisimlerini tanımaya yönelik gözlemler, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ziyareti, atölye çalışmaları, ilgili sergiler ve çeşitli yarışmalar yapılacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

AA

  FACEBOOK YORUMLARI

  YORUM YAP

Bu içeriğe yorum yapabilmek için lütfen

Giriş Yap

Arkadaşına Gönder